Тема: Частка як службова частина мови
Мета: ознайомити учнів з частками та їх розрядами за значенням; удосконалювати уміння вичленовувати частки в реченні, пояснювати їх значення; розвивати усне й писемне мовлення учнів, за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття прекрасного, відповідальність за його збереження та примноження.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: засоби мультимедіа, картки самопідготовки з теми «Частка як частина мови».
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: засвоєння крилатих висловів, до складу яких входять частки; частки — синоніми та антоніми.
Синтаксис: уживання часток у реченнях.
Культура мовлення: виразне читання речень із частками.
Текст (риторичний аспект): використання часток для підсилення виразності мовлення.
Міжпредметні зв’язки: використання часток як виражального засобу в художніх творах (література).
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Орієнтація. Емоційна готовність учнів до уроку
«Ланцюг довіри»
- Для ефективнішої праці ми маємо більше довіряти один одному, бачити те, що є у нас спільного.
В учнях необхідно розвивати навички довіри. Дітям пропонується відшукати й назвати щось спільне із сусідом, утворюючи своєрідний ланцюг.
II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок семикласників. Перевірка домашнього завдання.
Робота на картках.
Картка 1. Списати речення, розкриваючи дужки. Підкреслити складні сполучники та пояснити їх правопис.
1. Як (би) я тепер хотіла у мале човенце сісти і далеко на схід сонця золотим шляхом поплисти. 2. Ви щасливі, холоднії зорі, ясні, тверді, (не) наче з кришталю. 3. Як (би) я була зіркою в небі, я (б) не знала ні туги, ні жалю (З те. Лесі Українки). 4. На те й сокіл у небі, що (б) фазан не дрімав. 5. Ласкою більше зробиш, ні (ж) силою (Нар. творчість).
Картка 2. Складіть і запишіть по 2 речення зі сполучниками зате, проте, якби та однозвучними займенниками й частками за те, про те, як би.
Картка 3. Переписати, вставляючи пропущені букви. Сполучники сурядності підкреслити однією лінією, сполучники підрядності – двома.
Плуг годує, а бур...ян мордує. Лякали щуку, що в оз..рі втоплять. Якщо буд..ш ти трудитися, буде тобі чим ділит..ся. Хоч не красне, але власне. Як прийде туга, пізна..ш друга. Інд..к думав та у борщ п..пав.
Лінгвістичне дослідження
- Прочитайте вірш, визначте його тему. Поясніть значення природи у житті кожної людини. Знайдіть у поезії службові частини мови. Розкажіть, яку роль вони виконують у реченні.
Любіть природу не як символ
Душі своєї,
Любіть природу не для себе –
Любіть для неї.
Вона – не тільки тема вірша
Або картина –
В ній є висоти незміримі
Й свої глибини.
( М.Рильський)
- Зробити морфологічний розбір виділеної частини мови (усно).
IІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
- Запишіть, будь ласка, дату, тему уроку.
- Якої мети ми з вами повинні досягти на уроці?(учні самостійно визначають мету уроку)
Знати: лінгвістичні поняття і правила.
Уміти: знаходити в тексті частки, розрізняти їх за походженням, способом уживання в реченні, за будовою, за значенням; будувати речення, використовуючи різні частки.
Визначити частини мови. Знайти у реченнях службові частини мови. З’ясувати, чим відрізняються самостійні частини мови від службових?
- У лісі народилося, в майстерні зробилося, а в руках - плаче. (Сопілка) 2) Восени не в’яне, взимку не вмирає. (Ялинка або сосна). 3) І не вода і не суша, і човном не пропливеш, і ногами не підеш. (Болото). 4) Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця, голос тоненький, ніс довгенький, хто його уб’є, той кров свою проллє. (Комар) (Нар. творчість).
- Дібрати антоніми до виділених слів і скласти з ними речення. Визначити роль часток.
- Скласти дві-три власні загадки, використовуючи службові частини мови.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Робота у парах
- Розгляньте картки самопідготовки з теми «Частка як частина мови» та «Розряди часток за значенням», які підготували ваші однокласники. Що нового ви дізналися про цю частину мови з матеріалу, підготовленого вашим сусідом по парті? Поділіться один з одним своїми мовними спостереженнями з цієї теми.
- Співставте матеріал, поданий з теми «Частка як частина мови» у підручнику на С.256 з тим, що є у вас. Що нового ви дізналися?
V. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Розподільний диктант
Учні розподіляють частки у колонки за розрядами у такій послідовності: 1 колонка – формотворчі, 2 колонка – заперечні, 3 колонка – модальні.
Атож, хай, якраз, не , ні, би, лише, навіть, ані, ось, лишень, то, он, б.
Лінгвістична задача
Переписати речення, підкреслити члени речення. З’ясувати тип і стиль тексту.
Весна йде та йде. Ось вже і небо голубе та чисте, і вода голуба , прозора.. Сонечко блищить і горить. Гаї розвиваються, садки зацвітають. Увечері десь тьохнув соловейко на клені. Кує зозуля на високій березі. Гуде бджола, мигтять білі метелики понад молодою травичкою. Хрущі літають гучливі. Якийсь гомін, гук якийсь чи з-під землі, чи з води, чи з неба!
(Марко Вовчок)
- Чи в усіх реченнях ви не підкреслили частки? Поясніть.
- Зробіть усний синтаксичний розбір останнього речення.
Лексико-орфографічна скринька
Пояснити лексичне значення слів та їх правопис:
Гомін, мигтять, тьохнув.
Робота в групах
І група виконує вправу з підручника С.257 впр.500.
ІІ група повинна записати якнайбільше речень з формотворчими частками.
ІІІ група повинна скласти твір-мініатюру на тему «Краса природи мого краю», використовуючи частки різних розрядів.
VI. Підсумок уроку
Рефлексія.
- Що нового дізналися на уроці?
- Що для вас було найцікавішим?
- Що для вас виявилося найскладнішим?
- Над чим, на вашу думку, варто ще попрацювати?
VIII. Домашнє завдання
А. Вивчити правила С.256, впр.501 виконати письмово.
Б. Скласти тестові запитання з теми «Частка як частина мови».
* Випереджальне завдання «Розряди часток за значенням»
|