Неділля, 29.06.2025, 06:50
Вітаю Вас Гість | RSS
Главная | Каталог файлов | Зареєструватися | Вхід
Меню
Категории раздела
Мои файлы [4]
Вхід на сайт
Поиск
Друзі
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0
    Сайт учителя української мови та літератури Гончаренко С.О.
    Главная » Файлы » Мои файлы

    Правопис часток
    20.11.2014, 22:05

    Урок № 3

    Тема: Правопис часток

    Мета: ознайомити  семикласників  з  написанням  часток  разом, окремо  і  через  дефіс;  удосконалювати  вміння  вичленовувати  частки  в  реченнях,  визначати  їх  роль  та  розряди  за значенням;  розвивати  творчі  вміння  використання  часток  у  власних  висловлюваннях;  за  допомогою  мовленнєво-комунікативного  дидактичного  матеріалу  виховувати  любов до  української пісні.

    Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

    Обладнання: мультимедійна дошка, презентація «Правопис часток», мелодії  та тексти українських народних пісень

    Перебіг уроку

    І. Організаційний момент.

    ІІ. Актуалізація опорних знань семикласників з теми.

    Спостереження над мовним матеріалом

    Прочитати  текст.  Визначити  тип  і  стиль  мовлення.  Аргументувати своє  твердження.  Чи  подобається  вам  народна пісня? 

    Легенда про пісню

              …Якось Господь Бог вирішив наділити своїх дітей талантами. Французи дістали елегантність і красу, німці – дисциплінованість і лад, італійці – хист до музики.

    Обдарувавши всіх, піднявся Господь Бог з престолу і раптом побачив у кутку дівчину. Вона була вбрана у вишиту сорочку, на голові багрянів вінок із червоної калини.

    –      Хто ти? Чого плачеш? – запитав Господь Бог.

    –      Я – українка. А плачу, бо стогне моя земля від крові і пожеж. Брати на чужині горбатіють, вороги знущаються з сиріт, у своїй хаті немає правди та волі.

    –      Чому ж ти не підійшла до мене вчасно? Я всі таланти роздав. Як зарадити твоєму лиху?

    І Бог подарував найдорожче – пісню. Узяла українка дарунок, міцно притиснула його до серця і понесла пісню в народ.

    • Назвати службові частини мови, використані в тексті. Яку роль вони

    відіграють? Поміркувати, чи може бути текст  без  службових частин

    мови. Пояснити.

    • Виписати частки.  З’ясувати їх розряд за значенням.  Звернути увагу

    на  їх написання.

    ІІІ. Ознайомлення школярів з темою,   метою й завданнями уроку. Обговорення епіграфу уроку.

    Народна пісня. Найдорожча, мила.
    Вона в душі щоденно й уві сні.
    Над цілим світом розпускає крила...
    Там, де людина, там її пісні.

    Надія Красоткіна

    • Як ви думаєте, якою буде мета нашого уроку сьогодні?
    • Якої мети ми  маємо досягти на уроці під час вивчення теми «Правопис часток»?

    ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи.

    • Розгляньте частки, що написані на дошці. Самостійно сформулюйте правила написання часток разом, окремо та через дефіс.

    Абиколи, якраз, деякий, хтось, щодня, якнайліпше, анітрохи, чимдуж. (Пишуться разом,  але: поки що, дарма що, ледве що).

    Щоб, якби, немовбито, адже, отже, також. Будь-коли, бозна-хто, стій-бо, як-от, умів-таки, так-то. (Пишуться через дефіс).

    Хтозна в кого, будь у чому, все ж таки, хтозна й хто; таки вивчив, таки домігся свого.

    Же, ж, то, ось, он, хай, нехай, би, б, що то, що за, чи то. (Окремо від інших самостійних слів пишуться подані частки).

    Коментар учителя. Слід розрізняти частки би(б), же(ж), що пишуться окремо, і то, що пишеться через дефіс (сказав же, зробив би, такий-то), від би(б), же(ж), то, що є частиною сполучників та часток і пишуться разом (щоб, нібито, немовби).

    Лінгвістичне дослідження

    Розкрити дужки й записати частки, згрупувавши  їх за правилами  написання:  разом,  окремо і  через  дефіс.

    Аби(хто),  де(які),  що(сь),  мов(би),  ніби(то),  те(ж),  от(же),  казна(який),  хіба(що),  таки(знав),  ні(з)ким,  де(про)кого,  тільки(но),  пішов(таки), 

    співай(бо),  не (спіш ив),  не(в)ж е,  все(ж) таки,  якось(то), чим(би)то.

    • Скласти  три-чотири речення, використовуючи  подані частки. З’ясувати  роль  часток  у реченнях.
    • Зробити синтаксичний  розбір одного речення.

    Музичний диктант

    • Прослухайте народну пісню «Ніч яка місячна» . Випишіть частки, які ви почули у пісні. Від поданих часток утворити нові слова. Скласти 5 словосполучень з поданими словами. Пояснити правопис часток.

    Ніч яка місячна, ясная, зоряна,
    Видно, хоч голки збирай,
    Вийди, коханая, працею зморена,
    Хоч на хвилиночку в гай!

    Сядемо вкупочці тут під калиною,
    І над панами я пан!
    Глянь, моя рибонько, — срібною хвилею
    Стелеться в полі туман.

    Гай чарівний, ніби променем всипаний,
    Чи загадався, чи спить;
    Ген на стрункій та високій осичині
    Листя пестливо тремтить.

    Небо глибоке засіяне зорями,
    Що то за божа краса!
    Перлами ясними попід тополями
    Грає краплиста роса.

    Ти не лякайся, що босії ніженьки
    Вмочиш в холодну росу:
    Я тебе, вірная, аж до хатиноньки
    Сам на руках однесу.

    Ти ж не лякайся, що змерзнеш, лебедонько,
    Тепло — ні вітру, ні хмар...
    Я пригорну тебе до свого серденька,
    А воно палке, як жар.

    Ніч яка місячна, ясная, зоряна,
    Видно, хоч голки збирай,
    Вийди, коханая, працею зморена,
    Хоч на хвилиночку в гай!

    • Пояснити  правопис  утворених слів.  Виділити  орфограми.

    Самостійна  робота

    Прочитати речення. Визначити, якою частиною мови є виділені слова.  Довести правильність свого  твердження.

    Як же не любити всемогутній труд! (В. Сосюра). 2) Пішов би я в Україну, пішов би додому, там би мене привітали, зраділи б старому. 3) Щохвилі, щомиті, як птиця в блакиті, співай, моє серце, співай! (В. Сосюра). 4)  Чарівне море,  та  наймиліша  серцю  таки земля (Р.  Іваничук). 5)  Сонце тільки-но сіло десь за лісовими хащами (М. Коцюбинський). 6) Любіть працю на Землі, бо без  цього не буде щастя нам і дітям нашим ні на якій планеті (О.  Довженко).

    Реабіталіційна вправа «Зоряне дихання»

    Мета: протидія тривозі, страху, поганого настрою.

    Педагог пропонує дітям виконувати його команди:

    • Сядьте якомога зручніше, а краще – покладіть голови на парти.
    • Уявіть синє небо, засіяне зорями.
    • Оберіть одну зірочку – вона тепер належить вам.
    • Виберіть колір, необхідний для зцілення.
    • Включіть зірочку, нехай вона засвітиться цим кольором. Кольоровий промінь широкий, він все довкола заповнює своїм сяйвом. Вдихніть на раз-два-три, уявляючи, що ви вдихаєте кольорове повітря. Повітря, проникаючи через ніс, заповнює усе ваше тіло. Спробуйте побачити та відчути це. Вдихайте носом.
    • Затримайте дихання, порахувавши до трьох.
    • Видихніть на раз-два-три.
    • Ще двічі повторіть дихальний цикл.

    Розподільне письмо

    Розкрити  дужки  й  записати  слова  та  словосполучення  в  три  стовп-

    чики залежно від правопису: у перший —  ті, що пишуться окремо,

    у  другий — разом, у третій — через дефіс.

    Написав (би), немов  (би), як (небудь), економимо (чи) мало,  спотикається (що) разу, казна (що), надумав (таки), електроніка (ж), майнув  тільки  (що),  та  (ж)  так,  роздивився  (таки), а  все  (ж)  таки,  отакий  (то), робить (аби) як,  ні  (до) кого, іди  (ж)  бо,  пішов  (аби)  куди,  (будь)  куди, чого  (б)  небудь,  (ні)  скільки,  стань  (бо),  (он)  куди,  (ген) далеко,  тільки  (но),  ось  (так), ото  (ж),  все  (таки), отак  (от), от  (же).

    Гра «Хто найшвидше і найбільше?»

    Записати  якнайбільше  слів  із  часткою  будь,  ураховуючи  те,  що  ця частка  може  стояти  перед  словом  і  після нього.

    Творча робота

    Написати твір-мініатюру на тему «Моя улюблена українська народна пісня», використовуючи різні розряди часток.

    V. Систематизація й узагальнення знань

    Вправа «Ланцюжок запитань »

    Учні по черзі задають запитання один одному з теми «Правопис часток» .

    VІ. Підсумок уроку

    Рефлексія.

    • Найбільше запам’яталося мені…
    • Я зрозумів (-ла)...
    • Наступного уроку хотів би дізнатися (хотіла б дізнатися ) про…

    VІІ. Домашнє завдання

    А. Вивчити правопис часток, виписати з українських народних пісень частки, скласти з 3 – 4 частками речення.

    Б.  Вивчити правопис часток, скласти твір-мініатюру «Пісня моєї бабусі», використовуючи  частки, що пишуться разом, окремо та через дефіс.

    *Підготуватися  до гри «Дерево запитань»

    Категорія: Мои файлы | Додав: admin
    Переглядів: 2484 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
    Коментарів: 0
    avatar
    Зробити безкоштовний сайт з uCozCopyright MyCorp © 2025